„Az EU-nak van kidolgozott migrációs stratégiája, van egy működő rendszer, amely az 1999-es amszterdami szerződés óta szupranacionális szintre helyezte a kérdés kezelését, a schengeni övezetet létrehozó rendelkezések biztosítják a szabad mozgást. Így-úgy, de a rendszer működött. Eddig. Az elmúlt hónapok eseményei azonban megmutatták, hogy ez a szisztéma nem képes tovább kezelni azt a nyomást, amelyet az új helyzet teremtett.
Az idén áprilisi, több mint 800 emberéletet követelő hajókatasztrófa után az EU állam- és kormányfői összeültek, és valamennyi tagállam hangsúlyozta elkötelezettségét egy közös, szolidaritáson alapuló megoldás megtalálásában. A helyzet kezelésére vonatkozó, minden állam által elfogadható cselekvési terv azonban egyelőre nincs az asztalon, a részmegoldások szintjén sem.
Az áprilisban felvetett javaslatcsomagból lényegében egyetlen elem jutott el a kidolgozás komolyabb szintjére: ez a kvótarendszer volt. A kötelező kvóta bevezetése azonban sok tagállam – így hazánk részéről is – olyan ellenállást váltott ki, hogy megvalósítása lényegében lehetetlennek tűnik. Míg egyes tagállamok azért utasítják el, mert irreálisan nagy terhet jelentene számukra, addig Olaszország, amelynek megsegítésére irányult a javaslat, a szétosztandó menekültek alacsony száma miatt volt elégedetlen.
Szintén konszenzus látszott az embercsempészet elleni közös küzdelem kérdésében is, amelyet valamennyi tagállam hangsúlyoz, és ami mellett a másik kiemelten érintett tagállam, Olaszország is elkötelezetten kiáll. A hatékony megoldáshoz azonban szintén közös, európai fellépésre lenne szükség.”